تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی و هک - هوش مصنوعی چیست ؟

یکشنبه 24 شهریور 1387 نوشته شده توسط حامد

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی، شاخه ایست از علم کامپیوتر که ملزومات محاسباتی اعمالی همچون ادراک (Perception)، استدلال(reasoning) و یادگیری(learning) را بررسی کرده و سیستمی جهت انجام چنین اعمالی ارائه میدهد.
هوش مصنوعی، دانش ساختن ماشین ها یا برنامه های هوشمند است. همانگونه که از تعریف فوق-که توسط یکی از بنیانگذاران هوش مصنوعی ارائه شده است- برمیآید،حداقل به دو سوال باید پاسخ داد:
- هوشمندی چیست؟
- برنامه های هوشمند، چه نوعی از برنامه ها هستند؟تعریف دیگری که از هوش مصنوعی می توان ارائه داد به قرار زیر است:
هوش مصنوعی، شاخه ایست از علم کامپیوتر که ملزومات محاسباتی اعمالی همچون ادراک (Perception)، استدلال(reasoning) و یادگیری(learning) را بررسی کرده و سیستمی جهت انجام چنین اعمالی ارائه می دهد. و در نهایت تعریف سوم هوش مصنوعی از قرار زیر است:
هوش مصنوعی، مطالعه روش هایی است برای تبدیل کامپیوتر به ماشینی که بتواند اعمال انجام شده توسط انسان را انجام دهد. به این ترتیب میتوان دید که دو تعریف آخر کاملا دو چیز را در تعریف نخست واضح کردهاند.
- منظور از موجود یا ماشین هوشمند چیزی است شبیه انسان.
- ابزار یا ماشینی که قرار است محمل هوشمندی باشد یا به انسان شبیه شود، کامپیوتر است. هر دوی این نکات کماکان مبهم و قابل پرسشند. آیا تنها این نکته که هوشمندترین موجودی که می شناسیم، انسان است کافی است تا هوشمندی را به تمامی اعمال انسان نسبت دهیم؟ حداقل این نکته کاملا واضح است که بعضی جنبه های ادراک انسان همچون دیدن و شنیدن کاملا ضعیفتر از موجودات دیگر است. علاوه بر این، کامپیوترهای امروزی با روشهایی کاملا مکانیکی(منطقی) توانستهاند در برخی جنبه های استدلال، فراتر از توانایی های انسان عمل کنند. بدین ترتیب، آیا میتوان در همین نقطه ادعا کرد که هوش مصنوعی تنها نوعی دغدغه علمی یا کنجکاوی دانشمندانه است و قابلیت تعمق مهندسی ندارد؟(زیرا اگر مهندسی، یافتن روش های بهینه انجام امور باشد، به هیچ رو مشخص نیست که انسان اعمال خویش را به گونه ای بهینه انجام می دهد). به این نکته نیز باز خواهیم گشت. اما همین سوال را می توان از سویی دیگر نیز مطرح ساخت، چگونه می توان یقین حاصل کرد که کامپیوترهای امروزین، بهترین ابزارهای پیاده سازی هوشمندی هستند؟
رویای طراحان اولیه کامپیوتر از بابیج تا تورینگ، ساختن ماشینی بود که قادر به حل تمامی مسائل باشد، البته ماشینی که در نهایت ساخته شد(کامپیوتر) به جز دسته ای خاص از مسائلقادر به حل تمامی مسائل بود. اما نکته در اینجاست که این "تمامی مسائل" چیست؟ طبیعتا چون طراحان اولیه کامپیوتر، منطقدانان و ریاضیدانان بودند، منظورشان تمامی مسائل منطقی یا محاسباتی بود. بدین ترتیب عجیب نیست، هنگامی که فوننیومان سازنده اولین کامپیوتر، در حال طراحی این ماشین بود، کماکان اعتقاد داشت برای داشتن هوشمندی شبیه به انسان، کلید اصلی، منطق(از نوع به کار رفته در کامپیوتر) نیست، بلکه احتمالا چیزی خواهد بود شبیه ترمودینامیک!
به هرحال، کامپیوتر تا به حال به چنان درجه ای از پیشرفت رسیده و چنان سرمایه گذاری عظیمی برروی این ماشین انجام شده است که به فرض این که بهترین انتخاب نباشد هم، حداقل سهلالوصول ترین و ارزانترین و عمومی ترین انتخاب برای پیاده سازی هوشمندیست.بازدیدها [] - نظرات []
< class=downr>

آدرس ما:
صفحه اصلی طراحی لینكدونی ارتباط با ما