تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی و هک - نمایشگاه محرمانه

پنجشنبه 30 خرداد 1387 نوشته شده توسط امید


اخیرا نمایشگاهى محرمانه از سوی وزارت اطلاعات در مورد مفاسد اقتصادى برپا شد. آن چه در پی می آید یادداشت های پراکنده یکی از بازدید کنندگان این نمایشگاه است.

خیلى از فسادها ناشى از قانون تجارت و قانون محاسبات عمومى اعلام شده و تغییر و اصلاح در این قوانین ضرورى اعلام گردیده است.
 سیستم گردش كالا در كشور نظم و ثبت ندارد. اعلام وضعیت انبارها و جابجایى كالاها جزء قانون است، اما اجرا نمى‏شود. یكى از مشكلات این است كه هر فرد مى‏تواند به تعداد شعب بانك حساب باز كند. در هیچ كجاى دنیا چنین امكانى وجود ندارد. افراد باید ملزم به ثبت صحیح همه فعالیت هاى اقتصادى خود شوند. زمین خوارى با جعل و سندسازى توسط عوامل ... صورت مى‏گیرد. سیستم سنتى ثبت، قائل به اشخاص بوده و قدیمى است و هیچ تحولى در آن ایجاد نشده است. قریب 15 سال از طرح كاداستر مى‏گذرد و 920 میلیارد ریال هزینه شده، ولى این طرح هنوز آماده نیست.
زمین خواران ابتدا زمین ها را با عنوان كارهاى خیریه و عام المنفعه مى‏گیرند و بعدها در قالب مسكونى آنها را مى‏فروشند.
خرید زمین توسط شیوخ كشورهاى عربى ممنوعیت دارد. براى همین شركت هایى درست كرده و نمایندگانى از اتباع ایرانى به استخدام گرفته‏اند و زمین هاى شمال را خریدارى مى‏كنند. هم اكنون براى هر 45000 هكتار تنها یك نیروى حفاظت منابع وجود دارد.
رشد قارچ گونه مشاورین املاك در شمال و تغییر كاربردى اراضى از شالى، مركبات، كشاورزى و تفكیك و قطعه سازى و خشكاندن، باعث شده است تا قیمت زمین در مواردى از هر متر مربع 2000 به صد هزار تومان و در مواردى به 500 هزار تومان افزایش یافته است. در ... 1959 هكتار تغییر كاربرى داده شده و زمین خوارى صورت گرفته است.
137 هكتار از اراضى بنیاد مستضعفان و جانبازان تصرف عدوانى شده و به فروش رفته است.
95 درصد ساحل دریاى خزر در اختیار دستگاه ها و شركتهاى دولتى مى‏باشد.
یكى از كارشناسان نمایشگاه درباره زمین خوارى گفته است: «در مباحث مربوط به زمین خوارى غافل شدیم» وقتى زمین یك دستگاه خورده مى‏شود، ابتدا باید دستگاه ها هزینه كارشناسى را واریز كنند كه به پرونده آنها رسیدگى شود و چون این هزینه بالا است، دستگاه ها آن را نمى‏پردازند و در نتیجه پرونده‏ها مورد رسیدگى قرار نمى‏گیرد و زمین خوار با آسودگى زمین‏ها را قطعه بندى كرده و مى‏فروشد. زمین خوارى در عسلویه به شدت رایج شده است.
15 شركت ظرف سه سال 64 میلیون تومان مالیات پرداخت كرده بودند كه با بررسی هاى انجام شده میزان مالیات واقعى آنها 8 میلیارد تومان تشخیص و وصول شد.
30 درصد فولاد كشور در اختیار یك فرد اصفهانى است كه با اسامى افراد مختلف فولاد را معامله مى‏كند و خود را به ظاهر به عنوان فرد ورشكسته جا انداخته است.
بخشى از كالاهاى قاچاق از طریق اینترنت كالا به ایران وارد مى‏شود. مثلا تلویزیون هایى كه واردات آن ها از طریق قانونى مقرون به صرفه نیست از طریق كانتینرهاى در بسته و پلمپ شده وارد ایران شده و تخلیه مى‏گردد و مجددا كالاهاى یارانه‏اى از قبیل آرد و دارو بارگیرى شده و پلمپ تقلبى آن مجددا الصاق و به كشورهاى مقصد ترانزیت ارسال مى‏شود.
در كل كشور تنها یك دستگاه ایكس - رى (X-RAY) وجود دارد كه قادر است بدون باز كردن پلمپ، داخل محتویات كانتینرها را شناسایى كند. در حالى كه سایر نقاط كانتینر ترانزیتى وارد یا خارج مى‏شود. طبق قوانین بین المللى اجازه باز كردن پلمپ ها را نداریم.
هم اكنون 43 بازارچه مرزى، 110 اسكله فاقد نظارت، 319 تعاونى مرزنشین، 163 تا 167 گمرك، 24 منطقه ویژه اقتصادى وجود دارد كه از كاركردهاى اصلى خود خارج شده و مورد سوءاستفاده قاچاق چیان قرار مى‏گیرد. این واحدها پوششى براى قاچاق هستند و بعضا با اسناد جعلى آنها كالاهاى قاچاق وارد كشور مى‏شود. به دلیل منافعى كه بازارچه‏هاى مرزى و تعاونی هاى مرز نشین براى مقام هاى محلى دارد، احداث این واحدها به نقاط دریایى نیز كشیده شده است. آمار كشفیات قاچاق تنها 5 تا 20 درصد كل قاچاق است. میزان قاچاق كالا سالانه 4 تا 7 میلیارد دلار برآورد مى‏شود.
طى سال هاى‏ 72 تا 77 بالغ بر ۱/۶۶۲۱ فقره واردات موقت صورت گرفته كه 1697 فقره آن به ارزش 230 میلیارد ریال منجر به تخلف شده است. 1704 فقره بلاتكلیف و در جریان رسیدگى است.
كیش از نظر قاچاق سالم است. جابجایى كالا بیشتر از خورها صورت مى‏گیرد. 300 تا 400 خور داریم كه هیچ كس نمى‏تواند بر آن نظارت كند. مسیرهاى قاچاق متنوع است. براى مبارزه با قاچاق در قشم باید كل آن منطقه آزاد شود و یا منطقه آزاد آن، لغو گردد.
اسكله‏هاى دستگاه ها مثل فولاد، شیلات و نفت فقط براى ورود كالاى خاص است و نباید از آن ها براى واردات سایر كالاها استفاده شود.
كنترل تمام مرزها غیر ممكن است. شناورها را باید در دریا كنترل كرد. باید مبداء، خروج، مقصد و دلیل سفر شناورها را مشخص كرد. طرح ساماندهى شناورها باید اجرا و شناورها صاحب شناسنامه و پلاك روزانه شود.
شبكه قاچاق دوبى علاوه بر داخل به سمت جنوب بصره، سلیمانیه، اردبیل، اردن و بندر عقبه و تركیه كشیده شده و از این طرق به ایران وارد مى‏شود. قاچاق با قاطر، اسب و ماشین صورت مى‏گیرد و افراد و شبكه قاچاق به طور كامل شناسایى شده است. خودرو، لوازم یدكى، چاى و شكر از مهم ترین اقلام قاچاق است. 30 درصد قاچاق از مبادى مجاز گمرگى انجام مى‏شود و 70 درصد از مرزهاى غیر بومى وارد یا خارج مى‏شود. 60% قاچاق از طریق مرزهاى دریایى و 40% از مرزهاى زمینى انجام مى‏شود.
6000 صندوق قرض الحسنه در معرض ورشكستگى و بحران قرار دارد. در یكى از صندوق ها تا 8 میلیارد ریال اختلاس گزارش شده بود.
خبرنگار صدا و سیما و دبیر بخش آب و كشاورزى یك روزنامه كثیرالانتشار ۵/۱ میلیارد ریال چك پول دریافت كرده و دستگیر شدند. این ها به بانك كشاورزى قول داده بودند كه با اخبار ارسالى از واگذارى این بانك به وزارت جهاد كشاورزى جلوگیرى كنند. ضمنا وزارت جهاد كشاورزى حاضر شده بود خانه 70 تا 80 مترى به آن ها بدهد. افراد مذكور سر قرار دستگیر شده بودند.
بالغ بر 400 نفر از جوانان ایرانى طى سال هاى 66 تا 83 در المپیادها درخشیدند و 240 مدال به ارمغان آوردند. 120 نفر از این جمع جذب كشورهاى توسعه یافته شدند كه 90 نفر آنها جذب آمریكا گردیدند. هزینه تحصیل هر دانش‏آموز در آمریكا تا مقطع دیپلم 200 هزار دلار است.
3 میلیون ایرانى در خارج كشور به سر مى‏برند كه 300 هزار نفر آنها داراى مدرك دكترا هستند. تنها 3 درصد این افراد اپوزیسیون نظام هستند. 1/3 میلیون نفر این ها جمعیت مقیم آمریكا هستند. در كانادا 503 هزار و در امارات 200 هزار ایرانى زندگى مى‏كنند، از 300 موسسه ایرانیان مقیم خارج تنها 2 مورد سیاسى است. 1900 استاد تمام وقت ایرانى و 3000 استاد پاره وقت در آمریكا زندگى مى‏كنند. سرمایه ایرانیان مقیم خارج از نظر كارشناسان 400 میلیارد دلار اعلام شده است. همچنین سایر آمارها سرمایه ایرانیان مقیم خارج بر اساس تقریبى 600 میلیارد دلار، تخمینى 800 میلیارد دلار، افواهى (عقیده مخالفین نظام) 1300 میلیارد دلار دانسته است.
500 نفر از اساتید هاروارد، جرجیا و استانفورد، استادان ایرانى تبار هستند.
در هفته 100 پرواز به امارات صورت مى‏گیرد كه در سال 5200 پرواز مى‏شود. میانگین مسافر در هر پرواز 150 نفر است. اگر هر نفر حداقل 2000 دلار هزینه كند ۵/۱ میلیارد دلار مى‏شود.
میزان اعتراضات كارگرى در سال 80 بالغ بر 1589 مورد، 81، 1450 مورد و 82، 463 مورد بوده است.
از 463 اعتراض سال 82 تفكیك آن به این شرح است: 141 مورد عدم پرداخت حقوق، 351 مورد كمبود نقدینگى، 21 مورد اخراج، كمبود اولیه 14 مورد، تعطیلى واحد 55 مورد، طبقه بندى مشاغل 19 مورد، نحوه مدیریت 58 و سایر موارد 20 .

30 هزار كیلومتر فیبر نورى به علت عدم نصب تجهیزات SDH بدون استفاده مانده است و هر دستگاهى متناسب با نیاز خود و تجهزاتى كه دارد از آن استفاده مى‏كند. مناقصه‏هاى قبلى مساله داشته و ابطال شده است و مناقصه جدیدى برگزار شده است.
در این نمایشگاه در حالى كه از تخلف چند صندوق قرض الحسنه و فروش چند درخت در كمیته امداد یكى از نقاط دور افتاده كه در عین حال مسئول آن به این علت بر كنار شده، پرده برداشته شده بود، از پرونده‏هاى بزرگ از قبیل قراردادهاى نفت و گاز یا پرونده‏هاى مربوط به وزارت راه و ترابرى و بانك مركزى خبرى نبود و بیشتر تداعى آفتابه دزدها و نگاه سیاسى به مفاسد اقتصادى داشت. هر چند تلاش هاى انجام شده، اشراف این وزاتخانه را به مفاسد اقتصادى نشان مى‏داد.Smiley



بازدیدها [] - نظرات []
< class=downr>

آدرس ما:
صفحه اصلی طراحی لینكدونی ارتباط با ما