تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی و هک - اگه غیرت ایرانی دارین رای بدین !

چهارشنبه 28 فروردین 1387 نوشته شده توسط حامد

كشف كتیبه هخامنشی در خارك سند دیگری بر نام خلیج فارس است باستان‌شناسان با كشف كتیبه‌ای در جزیره خارك واقع در خلیج فارس به خط فارسی باستان ومتعلق به دوره هخامنشی از آن به عنوان سند محكمی مبنی بر نام‌گذاری خلیج فارس یاد می‌كنند.

خلیج فارس
خبرگزاری میراث فرهنگی_ گروه میراث فرهنگی_حسن ظهوری_ باستان‌شناسان با كشف كتیبه‌ای در جزیره خارك واقع در خلیج فارس به خط فارسی باستان ومتعلق به دوره هخامنشی از آن به عنوان سند محكمی مبنی بر نام‌گذاری خلیج فارس یاد می‌كنند.

"علی اكبر سرفراز"، یكی از باستان‌شناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان این مطلب به میراث خبر افزود: «هر چند پیش از این نیز نام خلیج فارس برازنده ترین نام بوده است اما با كشف كتیبه‌ای به خط فارسی باستان و متعلق به دوره هخامنشیان می‌توان از این نام‌گذاری با سند محكم دیگری دفاع كرد.»

كتیبه‌ای به خط فارسی باستان روز چهارشنبه 23 آبان امسال در پی احداث جاده‌ای در جزیره خارك از زیر خاك نمایان شد. كارشناسان در نخستین مطالعات خود روی این كتیبه، قدمت آن را به دوره هخامنشی تخمین زدند.

سرفراز به میراث خبر گفت: «كشف این كتیبه سنگی در جزیره خارك آن‌هم زمانی كه بر سر نام خلیج فارس بحث‌های متعددی در دنیا به راه افتاده است را می‌توان به شكل یك معجزه دید. این كشف بی شك یكی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی برای اثبات نام خلیج فارس خواهد بود.»

در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر ادامه فعالیت احداث جاده در خارك را متوقف كرده است تا وضعیت محوطه‌ای كه این كتیبه در آن یافت شده است مشخص شود.

از سوی دیگر به درخواست سازمان میراث فرهنگی بوشهر، دكتر بشاش، خط شناس فارسی باستان به منظور خواندن كتیبه به خارك دعوت شده است كه به گفته سرفراز این كتیبه طی چند روز آینده خوانده خواهد شد.

به گفته دكتر سرفراز مطالعات اولیه در محل كشف كتیبه نشان می‌دهد كه اثری از بنای دوره هخامنشی وجود ندارد.

وی اعتقادات بی‌شماری در مورد علت وجود این كتیبه در خارك دارد كه طی چند روز آینده آن‌ها را بازگو خواهد كرد.

این هم لینک برای اینکه به ایرانی بودن خلیج فارس رای بدین اگه به ۱ میلیون نفر برسه گوگل مجبور میشه اسم خلیج عرب رو پاک کنه حتما رای بدینبازدیدها [] - نظرات []
< class=downr>

آدرس ما:
صفحه اصلی طراحی لینكدونی ارتباط با ما