تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی و هک - خلیج فارس

پنجشنبه 25 بهمن 1386 نوشته شده توسط حامد

خلیج فارس

 

مطالعات یك استاد تاریخ باستان نشان می دهد كه داریوش برای تامین و تقویت امنیت خلیج فارس، دستور تهیه نقشه آن را صادر كرد و بعدها همین نقشه مبنای شكل گیری پلیس دریایی شد.

میراث خبر: ایرانی ها پیش از هخامنشیان سعی داشتند خلیج فارس را مكانی امن و آرام نگاه دارند. امنیت خلیج فارس برای بازرگانان حیاتی بود. حتی تجار اگر راهشان هم دور می شد از دریای امن فارس می آمدند تا كالا هایشان سالم به مقصد برسد و دزدان دریایی به كالاهایشان نزند.
اردشیر خدادادیان دكترای تاریخ باستان دانشگاه شهید بهشتی درباره امنیت خلیج فارس می گوید: «از زمان هخامنشیان كشتیرانی در دریای پارس وجود داشت. خلیج فارس از همان زمان هم راه ارتباطی شرق به غرب بود. بزرگراه شاهی آن زمان از آسیای صغیر تا شوش ادامه پیدا می كرد و از شوش هم تا خلیج فارس متصل می شد. این راه 2650 كیلومتر طول داشت. »
خدادادیان اهمیت امنیت دریای پارس برای داریوش را چنین توصیف می كند.« داریوش، اسكیلاكس اهل كاریز را مامور كرد تا از خلیج فارس و اقیانوس هند تا دریای آفریقا را درنوردد و نقشه خلیج فارس را تهیه كند. همه گمان می كنند كه داریوش این نقشه را برای لشگر كشی هایش می خواسته اما این نقشه ها بیشتر برای استفاده تجار و بازرگانان بود. این نقشه ها تهیه شد تا نیرویی كه به عنوان پلیس دریایی امروزه شناخته شده است در دریای پارس مستقر و امنیت و آرامش در راههای دریایی خلیج فارس برقرار شود. آنها یا در سواحل دریا مستقر می شدند یا با كشتی و قایق مدت ها در دریا به سر می بردند.»
پس از داریوش هم همه اقوام دنیا در پی دستیابی به این دریا بودند.
در دوره اسكندر مقدونی نئارخ یونانی كار اسكیلاس را بار دیگر انجام داد. او افسر اسكندر بود و در فنون دریایی تبحر داشت. او با ناوگانی كه در اختیار داشت تا خلیج فارس آمد و به نیروهای اسكندر پیوست. نئارخ در مكتوباتش سواحل دریای پارس را زیبا و دلنشین توصیف كرده است. شعار تجار آن زمان هم این بود كه خلیج فارس نه تنها آبش آرام و دور از تلاطم است بلكه خود نیز آرام و امن است.
مورخی به نام "كلینیوس كوچك" هم خود به خلیج فارس آمد و بی آنكه نئارخ را بشناسد حرف های اورا زده و از آبهای دریای فارس به عنوان آبهایی آرام و با امنیت نام برده است.
خدادادیان دلیل حمله یونانی ها به ایران را راهیابی به خلیج فارس می داند. «كسانی كه گمان می كنند یونانی ها به دلیل تبلیغ فرهنگ هلینیسم به ایران آمدند در اشتباهند. فقط آمریكا در این زمان نیست كه می خواهد به این آب ها دسترسی داشته باشد. یونانی ها از زمان هخامنشیان به این خلیج دلبسته بودند. یونانی ها برای پیشرفت اقتصاد كشورشان مجبور بودند كه به آبهای خلیج فارس راه پیدا كنند.»
یونانی ها می خواستند كالاهای مصرفی خود را از شرق و از راه شاهی به كشورشان انتقال دهند. آنها كالاهایشان را از راه شاهی به سواحل دریای پارس می فرستادند تا با كشتی آنها را به كشورشان بفرستند.
خدادادیان درباره تغییر نام این خلیج می گوید:«منابع بسیار كهن یونانی پیش از هخامنشیان از دریای پارس اسم برده است. سارگون اول آشوری می گوید "من می خواهم از شمال تا جنوب بین النهرین را بگیرم و شمشیر خونینم را در آبهای خلیج فارس فرو ببرم."
« ‌این نكته را همیشه از من پرسیده اند كه آنهایی كه عناوین دیگری به كار می بردند چه قصدی دارند. باید گفت كه آنها خود به خوبی می دانند كه این خلیج، فارسی است اما اسم مجعول دیگری را به كار می برند. آنها یا ناآگاهانه یا مغرضانه این نام ها را به كار می بردند. تازه از دانشگاه برلن آلمان فارغ التحصیل شده بودم. در هفتمین همایش باستان شناسی ایران، ایرانشناس و شرق شناس دانشگاه هامبورگ، "وولف گانگ لینس"تغییر نام خلیج فارس را غیر علمی و ابلهانه و آن را نشان از تزویر در تاریخ دانست.
استاد دانشگاه شهید بهشتی، تاریخ را قالبی می داند كه تغییر عناوین در آن قالب كار آسانی نیست.تاریخ درست در زمان خودش این نام جاودانه را تحت عنوان خلیج فارس ثبت كرده است.
در منابع لاتینی خلیج فارس با نام " ماری پرسی كوم "، در منابع یونانی "سینوس پرسیكوس"، امروزه هم كه آلمان ها آن را "پرزیشا گلف" می نامند.بازدیدها [] - نظرات []
< class=downr>

آدرس ما:
صفحه اصلی طراحی لینكدونی ارتباط با ما