تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی و هک - پوکی استخوان در سالمندان

پنجشنبه 25 بهمن 1386 نوشته شده توسط حامد

پوکی استخوان در سالمندان


پوكى استخوان بیمارى است كه با ابتلا به آن استخوان هاى بدن به ویژه در نواحى بالاى ران، ستون فقرات و مچ ها به تدریج نازك و ضعیف شده و به نقطه اى مى رسد كه به راحتى مى شكنند. پوكى استخوان در جوامع پزشكى به «بیمارى خاموش» معروف شده است، زیرا كه تا زمان شكستگى استخوان ها فرد مبتلا از بیمارى خود مطلع نیست. استخوان ها با مرور سال ها با توجه به بیمارى توان خود را از دست داده اند، لذا با كمترین فشار در بازه شكست قرار مى گیرند. •چه كسى پوكى استخوان مى گیردبا پیر شدن بدن خطر ابتلا به پوكى استخوان در افراد بیشتر مى شود. در بعضى از مردم زمانى كه پا به دهه سى و چهل مى گذارند ترمیم بافت هاى استخوانى بسیار كندتر خواهد شد. بعد از اینكه زنان یائسه مى شوند براى سال هاى متمادى نازك شدن استخوان ها سریعاً ادامه مى یابد. بعد از آن یعنى چند سال پس از نرخ سریع كاهش حجم استخوانى این روند متعادل تر خواهد شد. در مورد مردان همان گونه كه قبلاً گفته شد، تغییرات هورمونى گسترده اى مانند زنان وجود ندارد، به عنوان مثال مردان حالت یائسگى مانند زنان ندارند. پدیده پوكى استخوان در مردان بسیار آهسته رخ مى دهد، ولى در سنین
۶۵ و ۷۵ زنان و مردان به یك نسبت تراكم استخوانى خویش را از دست مى دهند و نرخ كاهش حجم استخوان در آنها برابر است. دیگر زنان كه در بازه خطر ابتلا به پوكى استخوان هستند شامل شرایط زیر هستند:- حتماً در خانواده آنها نشانى از ابتلا به پوكى استخوان وجود دارد؛ به اندازه كافى در طول عمر خود از كلسیم استفاده نكرده اند؛ یائسگى زودرس داشته اند؛ تخمدان هاى خود را در اثر جراحى از دست داده اند؛ به علت بیمارى مجبور به استراحت هاى طولانى در رختخواب هستند؛ مجبور به استفاده از دارو در درازمدت بوده اند؛ از لحاظ شكل ظاهر داراى بدن و اندام كوچك هستند. • چگونه بفهمیم كه به پوكى استخوان مبتلا شده ایم كاهش قد یا شكستگى استخوان اولین مرحله در شناخت ابتلا به پوكى استخوان است ولى براى آگاهى از ابتلا حتماً نباید این اتفاق بیفتد.بهترین روش در نشان دادن پوكى استخوان تست یا اسكن دكسا است. این تست به شما نشان مى دهد كه در چه بازه اى از خطر شكستگى استخوان قرار دارید. همچنین اگر داراى استخوان هاى طبیعى باشید با استفاده از تست DExa نشان داده مى شود.• راه هاى جلوگیرى از ابتلا به پوكى استخوانپوكى استخوان قابل پیشگیرى است. یك ژریم غذایى كامل از لحاظ كلسیم و ویتامین D به همراه وزن مطلوب و برنامه ورزشى مناسب بهترین راه در مقابله با پوكى استخوان است. با استفاده از این روش در سنین سالخوردگى از امنیت بیشترى در مقابل این بیمارى برخوردار خواهیم بود.كلیسم: استفاده از یك رژیم غذایى مناسب با كلیسم كافى در طول زندگى استخوان هاى شما را قوى و محكم نگاه مى دارد. انجمن بین المللى علوم(National Academy of Science) پیشنهاد كرده است كه افراد داراى سنین ۵۰ سال روزانه ۱۲۰۰ میلى گرم كلیسم مصرف نمایند. براى انجام دادن این مهم از رژیم غذایى اى استفاده كنید كه از كلیسم مناسب برخوردار باشد. این برنامه غذایى باید شامل لبنیات كم چرب به اندازه كافى، ماهى هاى كنسرو شده با استخوان هاى نرم مانند ماهى آزاد و قزل آلا، سبزى هاى برگ دار مانند كاهو، غذا هاى سرشار از كلیسم مانند نان، حبوبات و آب مركبات باشد.• ویتامین Dبدن شما از ویتامین D در جذب كلیسم استفاده مى نماید. اگر روزى ۲۰ دقیقه در زیر نور خورشید باشید میزان مورد نیاز ویتامین D در بدن شما تولید خواهد شد. البته شما با خوردن تخم مرغ، ماهى هاى چرب، حبوبات و شیر هاى غنى شده با ویتامین D به ویتامین D مورد نیاز خواهید رسید.
اگر فكر مى كنید به ویتامین
D بیشترى نیاز دارید با پزشك راهنماى خود صحبت كنید. انجمن بین المللى علوم میزان مورد نیاز ویتامین D را براى سنین ۵۱ تا ۷۰ سال روزانه ۴۰۰ واحد بین المللى (Iu(international unit تجویز كرده است. افراد بالاتر از سن ۷۰ سال باید ۶۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف نمایند. مصرف بیش از ۲۰۰۰ واحد روزانه از ویتامین D نه تنها باعث مشكلات كبدى شده بلكه توده استخوانى را نیز نازك مى كند.
• تمرینات ورزشى منظمورزش هاى مناسب بدنى ماهیچه ها و استخوان ها را قوى و محكم نگه داشته و مانع تحلیل رفتن استخوان ها مى شود. این روش همچنین ما را فعال و پرجنب و جوش نگاه مى دارد. ورزش هاى مناسب به همراه كاهش وزن اگر در هفته سه الى چهار بار انجام شود بهترین عامل در جلوگیرى از پوكى استخوان خواهد بود. قدم زدم آهسته، پیاده روى سریع، تنیس و سایر ورزش هاى اینگونه كه در كاهش وزن نیز موثر هستند، تمرین هاى مناسبى به شمار مى آیند. در صورت توانایى تمرینات آكروباتى و قدرتى نیز در جلوگیرى از افتادن ناگهانى و شكستن استخوان ها شما را یارى مى نماید.• سلامت زندگی استفاده اجبارى از بعضى داروها خطر ابتلا به پوكى استخوان را افزایش مى دهد. بعضى از این دارو ها شامل گلوكوكور تیكودز كه نوعى استروئید محسوب شده و در كنترل بیمارى هاى ورم مفاصل و آسم مورد استفاده دارد، انواع قرص هاى خواب آور، دارو هاى ضدسرطان و... مى شوند.تیروئید هاى بسیار فعال و یا استفاده از دارو هاى فعال كننده تیروئید هاى نیمه فعال نیز خطر را افزایش مى دهند. اگر شما از این دارو ها استفاده مى كنید با پزشك معالج یا مشاور خود در مورد پوكى استخوان مشورت بخواهید.
 

 بازدیدها [] - نظرات []
< class=downr>

آدرس ما:
صفحه اصلی طراحی لینكدونی ارتباط با ما